На український ліс насувається масштабна екологічна катастрофа

Екологічні проблеми та їх наслідки досі залишаються актуальними для Волинського регіону. Поряд із каналізуванням і утилізацією тваринних відходів маємо загрозу екологічної катастрофи та втрату лісу через комах-шкідників. Вогнище хвороби виявлено у Маневицькому районі. Саме там сьогодні, 30 серпня 2017 року, відбувся відкритий семінар під керівництвом голови облдержадміністрації Володимира Гунчика, начальника Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства Олександра Кватирка за участі представників екологічної інспекціями, а також влади усіх рівнів, аби побачити об'єктивний стан лісових насаджень та обговорити систему подальших дій з локалізації проблеми.

Учасники семінару оглянули три лісові ділянки з різним ступенем ураження. На першій локації, площею 15 гектарів – 65 річний ліс, зона ураження якого сягає 3,5 гектарів. За словами директора спеціалізованого лісогосподарського підприємства «Херсонлізозахист» Тетяни Касіч, ураженню короїдом підлягають рослини усіх вікових груп.

– Проблема стає дуже гострою, набуває характеру надзвичайної ситуації, тому потрібно активізувати увесь наш потенціал – і владний, і фаховий для того, аби хоч трохи зупинити шкідника, – зауважила Тетяна Григорівна.

Нині, обласне управління лісомисливського господарства вимушене припинити головне користування лісом, аби вирішити проблему короїдно-грибкового всихання. Нині ж, 7 тис гектарів лісу вже пошкоджено, а на осінньо-зимовий період очікують іще близько 2-3 тис гектарів ураження. Тому санітарна вирубка лісу – неминуча, більше того, цілком можливо, що її доведеться збільшити у рази.

Як зазначають присутні на семінарі науковці, короїдні пошкодження – проблема не лише Волині і навіть не України. Аналогічні ареали хвороби виявлені у Польщі та Білорусі. В останній, до слова, два місяці тому прийняли рішення повністю зупинити усю вирубку та до 5 вересня 2017 року провести повну зачистку тамтешніх лісів від пошкодженої деревини.

Важливо, що уражені дерева помітно не відразу, адже шкідник діє з верхівок – поступова зміна кольору крони, всихання, а потім і внутрішнє стовбурове пошкодження призводять до загибелі дерева. Короїди ведуть прихований спосіб життя, до того ж, спрогнозувати радіус та вектор їхньої дії фахівці не можуть. Прикметно, що 10 років тому шкідники не витримували низьких температур і гинули. Нині ж, у них є імунітет і при кількагодинному перебуванні у теплому середовищі вони здатні відновлювати своє життєдіяльність.

На другій локації присутні побачили вже відпрацьований ліс з якого забрали уражені насадження, однак шкідник розповсюдився на суміжні території. Далі ж, огляд третьої ділянки – на території природно-заповідного фонду. Тут, у ландшафтному заказнику місцевого значення, локалізувати проблему складніше, адже законодавча база забороняє проведення суцільної санітарної рубки.

– Оглядаючи цю ділянку ви повинні знати, що Волинська область – перша, де спробували провести облік шкідника та виявити його видовий склад за допомогою феромонних пасток. У результаті цих досліджень можемо стверджувати, що маємо проблему не лише верхівкового короїда, а комплексу стовбурових шкідників. З допомогою пасток вдалось виявити сім видів шкідників, які нині працюють на одному дереві – кожен має своє зону ураження, – повідомила Тетяна Касіч.

З огляду на побачене, Володимир Гунчик звернувся до присутніх голів райдержадміністрацій, депутатів обласної ради та голів комісій з проханням змінити статус заказника, адже це компетенція місцевої влади. Таку пропозицію мають розглянути на черговій сесії облради.

– Я звертаюсь до депутатів обласної ради, місцевих органів самоврядування з проханням, за результатами інвентаризації, яку проведуть лісівники, ще раз переглянути кількість заповідних зон, аби можна було впорядкувати ситуацію. Адже у нас виникають труднощі з подолання шкідника: хвороба, яка поширюється з однієї частини лісу на іншу не може бути локалізована, адже на окремих територіях не дозволено проводити санітарні вирубки, зачистки та інші види робіт, які зберегли б наші ліси, – звернувся до присутніх Володимир Петрович.

Тож, аби не втратити сотні тисяч гектарів лісу профільні управління підготують звернення до Державного агентства лісових ресурсів України щодо внесення змін в окремі законодавчі акти, що дозволять вплинути на ситуацію та зменшити зону ураження. У найшвидші терміни Волинське обласне управління лісового та мисливського господарства повинне подати на розгляд депутатів обласної ради програму збереження лісів Волині, з детальним обґрунтуванням потреби у коштах для проведення термінових заходів, а також заліснення площ, які потрапили під дію шкідників.

Оглянувши уражені території учасники семінару зрозуміли, що екологічна катастрофа може мати всеукраїнські масштаби, а відтак – діяти потрібно консолідовано та швидко на усіх рівнях.

Відділ інформаційної політики Волинської облдержадміністрації

Джерело